Kolędy ze Sulejówka

koledy-ze-sulejowka

“Kolędy ze Sulejówka”

Kolędy to w tradycji polskiej zarówno bożonarodzeniowe pieśni sakralne, jak też noworoczne pieśni życzące. Te ostatnie przeważają w spuściźnie aż po wiek XVIII. W obyczaju ojczystym były one ważnym składnikiem kolędowania (chodzenia po kolędzie), połączonego z obdarowywaniem się wzajemnym przez sąsiadów. I do tej właśnie tradycji nawiązało w sposób naturalny kolędowanie najpierw legionowe, żołnierskie, a następnie kolędowanie towarzyskie w II Rzeczypospolitej. Powrócił wówczas zwyczaj podkładania pod melodie, najczęściej pastorałkowe śpiewek bardzo już świeckich, nawet rubasznych. Tej stylizacyjnej manierze hołdują również Kolędy ze Sulejówka. Uszczypliwość za uszczypliwość przeplatają się w nich wdzięcznie. Poczynając od Pieśni dziadowskiej A.D. 1925, gdzie, jak w krzywym zwierciadle, odmalowano „Milusin” Piłsudskich, przez złośliwy portret Ministra Moraczewskiego, a kończąc na Klubie Pawianów, w kolędach przegląda się całe, niby uzdrawiane, a nadal chorujące państwo. Ponad celnym, bardzo niekiedy ostrym słownictwem unosi się jednak duch zrozumienia dla wytykanych wad. Satyryczna intencja autorów wypływa bowiem z najserdeczniejszej troski o to sąsiedztwo oraz o państwo.
Układane przez Zofię i Jędrzeja Moraczewskich oraz ich sąsiadów Kolędy ze Sulejówka z lat 1924-1926 zachowały się zapisane w zeszycie wśród rodzinnych pamiątek państwa Kruczkiewiczów, kuzynów Moraczewskich i przekazane przez nich w darze do zbiorów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
opracowała Małgorzata Basaj

W 2018 r. przekazane rękopisy stały się podstawą do opracowania przez Jolantę Knap słuchowiska muzycznego, do którego muzykę skomponował Michał Śmigielski. W realizację nagrania zaangażowali się członkowie Miejskiego Chóru Kameralnego, “Młodzieżówki z Sulejówka” oraz debiutujący po raz pierwszy na scenie mieszkańcy Sulejówka. Tak powstała płyta “Kolendy ze Sulejówka”, której premiera odbyła się podczas uroczystego koncertu 2 grudnia 2018 r. w dawnej kaplicy Willi Helin, gdzie 45 osobowy, międzypokoleniowy zespół zaprezentował 120 mieszkańcom bardzo niecodzienną opowieść o naszym mieście.

Koncepcja projektu: Beata Nessel-Łukasik
Scenariusz: Jolanta Knap
Konsultacje historyczne: Małgorzata Basaj
Muzyka: Michał Śmigielski