Odkryj Sulejówek

ZAPROSZENIE WYSTAWA

Odkryj Sulejówek

To projekt realizowany w ramach programu „Patriotyzm Jutra” razem z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Celem działań jest aktywizowanie i integrowanie przedstawicieli różnych pokoleń mieszkańców miasta wokół poszukiwania śladów pamięci stanowiących o wyjątkowości Sulejówka. W ten sposób, przy zaangażowaniu zarówno młodzieży jak i osób dorosłych, poznajemy szereg niezwykłych historii rodzinnych oraz zdjęć z archiwów prywatnych. Z nich wspólnie tworzymy opowieści przybliżające historię lokalną następnym generacjom. Dzięki temu, podczas letnich warsztatów dla młodzieży, spotkań na wystawach lub w ramach spacerów historycznych, staramy się zachęcać do odbywania magicznych, wielopokoleniowej podróży w czasie i tworzenia własnej interpretacji przeszłości. Jeśli masz ochotę pójść w ślady uczestników naszych letnich warsztatów z retrofotografią oraz twórców fotograficznej wystawy „Nowe, stare historie”, możesz już dziś przy pomocy smartfonów oraz wydruków na szklanych płytkach poznawać Sulejówek razem z jego dawnymi mieszkańcami. W tym celu wystarczy tylko, że skorzystasz z materiałów przygotowanych przez młodzież oraz mieszkańców, którzy podzieli się już z nami swoją historią i pomysłem na twórcze reinterpretowanie historii lokalnej. Może dzięki temu zdecydujesz się dołączyć do grona osób tworzących Archiwum Społeczne Sulejówka czyli cyfrową platformę archiwaliów przybliżających historię miasta i jego mieszkańców, naszą wspólną historię.

warsztaty-z-retrofotografia
izba-pamieci-moraczewskich
SONY DSC
fot. 1: Warsztaty z retrofotografią, fot. Kuba Bach; fot. 2: Izba Pamięci Moraczewskich, fot. Kuba Bach; fot. 3: Spacery z retrofotografią, fot. rodzina Gomółków;

Koordynator: Beata Nessel-Łukasik

Uczestnicy projektu:
Katarzyna Adamrzewska, Barbara i Andrzej Borodzikowie, Wiktoria Całuch, Wirginia Ciesielska-Borodzicz, Adam Ciesielski, Wiktoria Dębska, Lechosław Dowgwiłłowicz-Nowicki, Janusz Dowjat, Karina i Igor Gomółkowie, Oliwia Gromek, Andrzej i Krzysztof Grymuza, Mariusz Guglas, Jakub Kielak, Mariusz Kolmasiak, Hanna Korneluk, Elżbieta Krzak, Natalia Laskowska, Małgorzata Łobejko, Bartosz i Szymon Makosowie, Irmina Matyjasek-Jałowiecka, Marta Miaskowska, Małgorzata Milewska, Michał Pazura, Zofia Ratyńska, Teresa Rejman, Magdalena Sadowska, Wiktoria Stępień, Mirosław K. Smosarski, Adam Sowiński, Zofia Świstak, Irena Tarasow, Andrzej M. Tomaszewski, Tadeusz Wieczorek, Weronika Ździeborska, Joanna Zwierzyńska, Franciszka Żerańska

Autorka „Warsztatów z retrofotografią”: Monika Marciniak
Realizacja „Warsztatów z retrofotografią”: Dorota Dyda, Monika Marciniak, Ewa Skłodowska
Realizacja zajęć „Sulejówek w obiektywie”: Marta Miaskowska i Mariusz Guglas
Realizacja „Warsztatów graficznych z fotografią plenerową”: Mariusz Guglas, Joanna Kościańska, Marta Miaskowska, Beata Nessel-Łukasik, Ewa Skłodowska
Prowadzenie „Spacerów z retrofotografią”: Weronika Kołacz
Koordynacja projektu „Odkryj Sulejówek”: Beata Nessel-Łukasik
Koncepcja wystawy: Beata Nessel-Łukasik
Kwerenda źródłowa: Małgorzata Basaj
Redakcja tekstów: Michał Bronowicki
Skład i realizacja: Paweł Szar COPIO.PL
Wystawa jest częścią projektu „Odkryj Sulejówek” realizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Sulejówka i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w ramach programu „Patriotyzm jutra” finansowanego ze środków Muzeum Historii Polski.

Projekt dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu “Patriotyzm Jutra”.

patriotyzm_jutra_sklejka